Vertaisryhmä tarjoaa vertaistukea syömishäiriöön sairastuneille sekä syömisellä tai kehosuhteellaan oireileville. Mitään diagnooseja ei vaadita: osallistumiseen riittää kokemus siitä, että nämä asiat mietityttävät tai koskettavat.

Vertaisryhmässä vaihdetaan ajatuksia ja kuulumisia muiden samankaltaisessa tilanteessa olevien kanssa. Ryhmässä on aina lupa olla vain hiljaa ja kuunnella. Ryhmää ohjaavat vertaisohjaajat.

Ryhmässä noudatamme Turvallisemman kohtaamisen ohjeita.

Ryhmä kokoontuu tiistaina 17.12. klo 16:30-18 yhteisen ruokailun merkeissä Cafe Mokassa osoitteessa Välikatu 1 , 87100 Kajaani. 

Jokainen saa valita itse mitä syö, mutta osallistuaksesi yhteiseen ruokailuhetkeen, on sinun pystyttävä syömään jotain. Noudatamme tapaamisessa ruokarauhaa – emme kommentoi toisten ruokailuja tai arvota eri ruokia. Ruokarauhan julistus.

Lisätietoa voit kysellä Pohjois-Suomen alueen aluekoordinaattorilta Hillalta / 040 841 4882