Save the dates: asiaa ARFIDista sekä neuromoninaisuudesta ja syömishäiriöistä lokakuussa

13.5.2025

Syömishäiriöliitto on mukana järjestämässä kahta yhteistyöwebinaaria lokakuussa. Webinaareissa käsitellään ajankohtaisia ja puhuttavia aiheita: ARFIDia sekä neuromoninaisuutta ja syömishäiriöitä

Mikä ihmeen ARFID? -webinaari 8.10.

Mikä ihmeen ARFID? -webinaari järjestetään keskiviikkona 8.10. klo 17-18.30. Tilaisuudessa kuullaan ARFID-syömishäiriöstä, jolle ominaista on hyvin rajoittunut ja valikoiva syöminen. Maksutonta webinaaria ovat järjestämässä yhteistyössä kanssamme Vamlas ja Mahdollisuus lapselle ry. Webinaari on tarkoitettu ensisijaisesti nuorille, joilla on ARFID, mutta kuulolle saavat totta kai tulla muutkin aiheesta kiinnostuneet.

Lisää tietoa ja ilmoittautuminen webinaariin Vamlasin sivuilla.

Webinaari syömisen haasteista ja neuromoninaisuudesta 29.10.

Ammattilaisille suunnattu, puolen päivän pituinen webinaari syömisestä, syömisen haasteista ja neuromoninaisuudesta järjestetään keskiviikkona 29.10. Webinaari järjestetään yhteistyössä Autismiliiton, ADHD-liiton ja Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry:n kassa.

Lisää tietoa ja ilmoittautuminen webinaariin ADHD-liiton sivuilla.